افزایش دو برابری آب سد احمدبیگلو

0
2651

فرماندار مشگین شهر: در سال گذشته پس از افتتاح سد احمدبیگلو توسط رئیس‌جمهوری، آبگیری سد از رودخانه مشگین‌چای آغاز شد. هم‌اکنون حجم آب ذخیره شده به بیش از ۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد در روزهای آتی و با توجه به بارندگی‌های بهاری و جاری شدن سیلاب‌های فصلی در رودخانه، آب موجود سد به ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

صمدی گفت: به منظور بهره‌مندی کشاورزان و باغداران از آب دریاچه سد هم‌اکنون عملیات احداث شبکه‌های اصلی و فرعی تقریبا به پایان رسیده است.

فرماندار مشگین‌شهر اضافه کرد: بر اساس ارزیابی کارشناسان با استفاده از آب سد احمد بیگلو توسط کشاورزان و باغداران میزان محصولات زراعی و باغی این منطقه بیش از پنج برابر افزایش خواهد یافت.

سد احمدبیگلو
سد احمدبیگلو

سد احمد بیگلو

وی گفت: شبکه‌های اصلی توسط شرکت آب منطقه‌ای و شبکه‌های فرعی توسط سازمان جهاد کشاورزی احداث شده است.

او تصریح کرد: سد احمد بیگلو از جمله سدهای کم‌نظیر کشور است که همزمان با اتمام عملیات اجرایی بدنه سد، شبکه آبیاری پایاب نیز تکمیل شده است و با استفاده از این شبکه ۲ هزار و ۳۵ هکتار از اراضی منطقه به زیر آب می‌رود.

سد احمد بیگلو در غرب مشگین‌شهر بر روی رودخانه مشگین‌چای احداث شده و قادر است ۲۸ میلیون مترمکعب از آب رودخانه مشگین‌چای و سیلاب‌های فصلی را در خود ذخیره کند.

کارگران سد احدبیگلو
کارگران سد احدبیگلو

نکته ای که این روزها حاشیه ساز شده است اعتراض کارگران این سد است. کارگران سد احمد بیگلو اعلام کرده اند که نزدیک به 8 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند. لازم است که فرماندار و رئیس اداره کار ورود کرده و در روزهای پایانی سال و نزدیکی به عید نوروز مشکل عدم پرداخت حقوق کارگران را حل نمایند.

معرفی سد احمدبیگلو:

سد احمد بیگلو، در مجاورت روستای احمد بیگلو در ۱۶٫۵ کیلومتری غرب مشگین شهر واقع شده است. این سد در مسیر رودخانه مشکین چایی احداث شده و از نوع خاکی با هسته رسی می باشد. هدف از احداث سد، مهار سیلابهای فصلی و بهبود آبیاری اراضی کشاورزی منطقه می باشد.

سد احمدبیگلو در سال ۱۳۹۸ آبگیری شده و گنجایش مخزن آن ۲۸ میلیون متر مكعب می باشد. با بهره برداری از این سد بیش از ۲ هزار هكتار از اراضی پایاب زیرپوشش آبیاری مدرن قرار گرفته است. مجری آن شرکت آب منطقه ای استان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید