جوان مشگین شهر علم را به تولید گره زد؛ از تولید گیت‌های تشخیص فلز تا رادارهای زمین نفوذ

0
3770

در دنیای امروزی مهارت‌گرایی به یکی از مهم‌ترین اصول در هر کاری تبدیل شده است و کارفرماها نیز برای پیشرفت‌ کارها متناسب با زمان به دنبال افرادی هستند که مهارت‌های لازم در حرفه خود را داشته باشند. به همین دلیل برای اغلب این کارفرماها مهارت و توانایی افراد بسیار مهم‌تر از مدرک دانشگاهی است. امید رضایی جوانی است که این مشکلات را حل کرده است.

از همین رو تحصیلات دانشگاهی باید وسیله‌ای برای ورود به بازار کار باشد. اما می‌توان گفت که امروزه دانشگاه و بازار کار از هم فاصله گرفته و مدرک کسب شده در دانشگاه‌ها متاسفانه اغلب از مهارت کافی برخوردار نبوده و در بازار کار استفاده آنچنانی ندارد. به همین دلیل کارفرماها نسبت به گذشته، مهارت‌گراتر شده‌اند و دانشگاه‌ها هم که مجال مهارت‌آموزی را برای دانشجو به قدر نیاز بازار کار فراهم نمی‌کنند.

امید رضایی در مسیر دانشگاه تا میز کار

اما جوانانی نیز هستند که در کنار تحصیل در دانشگاه به دنبال مهارت‌آموزی نیز بوده‌اند و با کسب مهارت‌های لازم موفق به انجام فعالیت‌های بسیاری شده‌اند. امید رضایی، مدیرعامل شرکت آرکا آلتین الکترونیک، عضو مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی یکی از آن جوانانی است که توانسته ارتباطی مناسب بین علم کسب شده خود در دانشگاه با مسیر کار و تولید ایجاد کند.

وی با ایجاد پروسه انتشار اندازه‌گیری و پردازش سیگنال‌های مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی طیفی از محصولات مختلف از جمله سیستم‌های تصویربرداری مغناطیسی از زیرزمین، سیستم تشخیص آلودگی‌های فلزی در صنایع غذایی و دارویی، رادارهای زمین نفوذ و… را به مرحله نمونه‌سازی رسانده است.

به سراغ جوان مخترع رفتیم که از همان ابتدای ورود به دانشگاه به دنبال کسب مهارت در رشته خود بود.

این جوان مخترع مشگین شهری در ابتدای صحبت خود با اشاره به علاقه بسیار زیادش به کارهای فنی عنوان کرد: از دوران کودکی علاقه شدیدی به ساخت دستگاه‌ها و ابزارهای جدید داشتم و این علاقه ادامه پیدا کرد و در دوران دبیرستان من را به آموزش الکترونیک و انتخاب رشته ریاضی و فیزیک سوق داد که در نتیجه در دانشگاه هم رشته الکترونیک رو انتخاب کردم.

شکست‌هایی که به سرمایه تبدیل شد

در دوران دانشگاه تلاش‌هایم با شکست‌های زیادی برای ساخت انواع محصولات و دستگاه مواجه شد که فکر می‌کنم بزرگترین سرمایه و اندوخته من این شکست‌های بی‌شمار است.

امید رضایی ادامه می‌دهد: طی پروژه‌ها و تحقیقات دوران دانشجویی به سیستم‌هایی برخورد کردم که قابلیت شناسایی آسیب دیدگی‌های درون یک قطعه فلزی را بدون تخریب آن قطعه داشت و هم‌چنین سیستم‌های بازرسی بدنی (گیت‌های تشخیص وجود فلز) و سیستم‌هایی از این قبیل که اهمیت و کاربردهای بسیاری در تمام زمینه‌های صنعتی و قابلیت جمع‌آوری اطلاعات از مکان‌ها و اشیائی که امکان بازرسی با حس بینایی و لامسه وجود ندارد، هرچه بیشتر مشخص شد و به طراحی این نوع سیستم‌ها علاقه مند شدم.

وی با اشاره به ویژگی‌های این سیستم تصریح کرد: دقت اندازه‌­گیری و پایداری بالا، دارا بودن رابط کاربری حرفه‌­ای، تشخیص و هشدار خطاهای اپراتور و تصحیح آن، تنظیم ارتفاع، فشارسنج، دماسنج، صفحه نمایش رنگی، ارتباط با نرم‌­افزارهای مختلف، دارا بودن حافظه، ارتباط بی‌­سیم با رایانه و امکان حذف ذرات و فلزات سطحی از مزیت‌های این سیستم‌های طراحی شده نسبت به سیستم‌های مشابه است.

این جوان نوآفرین مشگینی با اشاره به کاربردهای این سیستم بیان کرد: اکتشاف معادن، بررسی آلودگی‌های فلزی در صنایع غذایی و دارویی، تصویربرداری از تاسیسات مدفون در خاک، بررسی کابل‌های برق و مخابرات و هم‌چنین تشخیص محل آسیب دیدگی این خطوط در عمق چند متری خاک و ده‌ها کاربرد دیگر در زمینه‌های تحقیقات باستان‌شناسی، زمین شناسی، خاک شناسی، مدیریت آب‌های زیر زمینی و … که با توانایی انجام این پروسه در این شرکت هرکدام از کاربردها یک محصول مجزا و دانش‌بنیان خواهد بود.

امید رضایی تشریح کرد: در داده­‌پردازی این سیستم، به صورت گسترده از هوش مصنوعی استفاده شده و از این رو این سیستم از لحاظ پایداری در شرایط مختلف آب هوایی و آلودگی‌های مغناطیسی و رزولیشن تفکیک و تصویر، دارای ویژگی­‌های منحصر بفرد در بین نمونه­‌های داخلی و خارجی است.

وی با بیان سایر ویژگی‌های این نوع سیستم تصریح کرد: مقاومت در برابر نویزها و میدان‌های مزاحم، رابط کاربری گرافیکی، بهره­‌مندی از سیستم هوش مصنوعی، تشخیص جهت‌های مغناطیسی زمین و زاویه دستگاه، دارا بودن حالت خودکار اسکن، دارا بودن باتری کمکی خارجی برای کار طولانی ­مدت، پرتابل بودن و سبک ­وزنی، طراحی بر اساس ارگونومی و عمق کاوش واقعی بیشتر نسبت به سایر سیستم‌­ها را از دیگر خصوصیات این سیستم است.

این جوان مخترع مشگین شهری ادامه داد: ما پروژه‌های مختلفی متناسب با نیاز استان انجام دادیم که اتوماسیون پرداخت برای مراکز تجاری، صنعتی و تفریحی با استفاده از تگ‌های ار اف ای دی از جمله آن‌ها بود.

پروسه اداری استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی طولانی است

امید رضایی گفت: ما برای ساخت این سیستم‌ها و طراحی این محصولات به تجهیزات آزمایشگاهی الکترونیکی نیاز داریم که این تجهیزات در مراکز علمی استان موجود است و برای دسترسی به آنها یک پروسه طولانی اداری نیازمند است در صورتی که ما برای استفاده از این تجهیزات فقط به یک یا چند ساعت نیاز داریم.

سربازی برای مخترعان حرفه‌ای شود

وی تشریح کرد: مسئله بعدی ما بحث نظام وظیفه است. ما برای بدست آوردن برخی مهارت‌ها و یادگیری برخی نرم‌افزارها ساعت‌ها، ماه‌ها و سال‌ها زمان صرف کرده‌ایم و این نرم‌افزارها هر چند ماه بروز می‌شوند و با فاصله گرفتن از محیط کار حرفه‌ای تمام زحمات چندین ساله برای یادگیری و تسلط بر این مباحث عملا از بین می‌روند.

این جوان نوآفرین عنوان کرد: چنانچه مسؤولان بتوانند نخبگان و مخترعان را با همان مهارت و دانش در مراکز نظامی و علمی خود به کار بگیرند، علاوه بر اینکه مهارت این افراد بروز می‌شود، می‌توانند به سایر افراد جویای علم، آن مهارت را به صورت رایگان آموزش دهند.

امید رضایی : مهارت آموزی اولویت دانش‌جویان باشد

امید رضایی با اشاره به اینکه مهارت‌آموزی جزو اولویت‌های اصلی دانشجویان باشد بیان کرد: دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند نباید صرفاً به دنبال پاس کردن دروس دانشگاه باشند چون دروس دانشگاه با نیازمندی‌های بازار کار و جامعه تناسبی ندارند. دوران جوانی و دانشجویی بهترین زمان برای یادگیری هر مهارت و ساخت کسب و کار مخصوص خودتان است، چراکه ذهن انسان در این دوران از کارکرد خوبی برخوردار است.

وی گفت: بهتر است دانشجویان برای آینده‌ شغلی خود برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهند و شروع به تحقیق کنند تا با مهارت‌های لازم برای شغل خود آشنا شده و برای کسب و پرورش آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند. آموزش این مهارت‌ها حتی در طول دوران تحصیل نیز می‌تواند فرد را در گذراندن دروس خود توانمند سازد.

منبع: خبرگزاری فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید