سیتا! عرضه اولیه ای که در طی 6 ماه به قیمتی پایین تر از قیمت عرضه اولیه رسید

1
4091

سیتا نام مختصر شرکت سرمايه گذاري سيمان تامين است که از تیر ماه 1399 با عرضه اولیه وارد بازار دوم بورس ایران شده است. سهام عرضه اولیه این شرکت با قیمت 15194 ریال به مردم فروخته شد. طی دیروز و امروز قیمت این سهم به پایین تر از قیمت زمان عرضه اولیه رسید و حتی قیمت 14350 ریال را نیز تجربه کرد.

اعتماد مردم چیزی نیست که در صورت از دست رفتن به سادگی بتوان آنرا جبران کرد. مسئولین اقتصادی رسما اعتماد مردم به کشور و اقتصاد آنرا از بین می برند. مردم با اعتماد به اینکه در عرضه اولیه قیمت یک شرکت پایین تر از ارزش ذاتی آن ارائه می شود اقدام به خرید عرضه اولیه می کنند ولی سیتا که حدود 6 ماه است با عرضه اولیه وارد بازار شده است طی دیروز و امروز به قیمتی پایین تر از قیمت عرضه اولیه رسید. در حالیکه در این 6 ماه تورم شدیدی حاکم بوده و با هیچ حساب و کتابی این افت قیمت قابل توجیه نیست. مگر اینکه مسئولین امر در زمان عرضه اولیه گرانفروشی کرده و سهام سیتا را گران تر از حتی ارزش ذاتی آن قیمت گذاری کرده اند.

برخورد قانونی با متخلفین در قیمت گذاری سیتا

اگر با این مسئولین برخورد نشود و اعتماد مردم خدشه دار شود پولهایی که از بازار سهام خارج می شود با احتمال کمتری وارد بازار ملک و خودرو و طلا خواهد شد و با احتمال بیشتر وارد بورس های خارجی خواهد شد. خروج پول از بازار سهام حتی به سمت بازارهای دیگر داخلی باعث ایجاد تورم در بازار هدف می شود اما خروج پول از بازار سهام به بازار سهام خارجی عملا ارزش پول ملی را کاهش خواهد داد و تبعات بعدی آن همان چیزی است که یک کشور را دچار بحران اقتصادی می کند و کشوری مانند ایران را که خود دچار بحران اقتصادی است به چه روزی خواهد انداخت خدا داند.

از گذشته تا به امروز

در گذشته عموم مردم نسبت به اینکه پول خود را در جایی غیر از بانک و یا منابع فیزیکی مانند خودرو و ملک و … سرمایه گذاری کنند نگاه خوبی نداشتند و ترجیح می دادند یا پول خود را در بانک گذاشته سود بگیرند و یا اینکه در مواردی که برایشان تعبیر فیزیکی دارد سرمایه گذاری کنند.

اما امروزه استقبال از بورس و حمایت دولت و تشویق و تبلیغ دولت باعث شد تا مردم با سرمایه گذاری از نوع بورس هم آشنا شده و با سیستم مالی آن همراه شوند. حال اگر بورس ایران اعتماد مردم را لگد مال کند و سرمایه آنها را به حال خود رها کند با توجه به اینکه مردم سرمایه گذاری در بورس را یاد گرفته اند و حتی مدتی نیز از سود آن مستفیض شده اند احتمال اینکه همچنان در بازار بورس باقی بمانند بیشتر است. اما اینبار در بورس خارجی.

جذابیت های بورس های خارجی

نکات جذاب زیادی در بورس های خارجی وجود دارد. از جمله اینکه مثلا در صرافی بایننس کارمزد هر تراکنش یک بیستم کارمزدی است که در بورس ایران از مشتری دریافت می شود و یا مورد دیگر اینکه در صرافی بایننس فرد می تواند تا 3 یا ده و حتی تا 125 برابر موجودی  خود قرض بگیرد و اقدام به معامله کند. سود قرضی که صرافی در اختیار مشتری قرار می دهد در سال 10 درصد است که این از هر وام دیگری در ایران (وام هایی با سود 4 درصدی مخصوص مردم 4 درصدی است و شامل مردم عادی نمی شود) کم رِبا تر است. لذا شرایط نیز مردم رو به سمت بازار بورسهای خارجی سوق خواهد داد.

از طرف دیگر هم افزایش قیمت بیت کوین و آلت کوین ها در این چند ماهه اخیر و سودهایی که حداقل 300 درصد بوده اند بیشتر مردم را به حضور در بورسهای خارجی ترغیب خواهند کرد. سیتا یکی از مواردی است که می تواند استارت خروج مردم از بورس را بزند!

نویسنده: رافق مجتهدزاده خیاوی

یک دیدگاه

  1. دیگه اعتمادی باقی نمونده. خیلی از مردم خارج شدند که شاخص کل به کانال یک میلیون دویست سقوط کرده. یک سری ها هم منتظرن حداقل اصل سرمایه شون برگرده بعد خارج می شن. یه عده می مونند که اونها هم زیاد بلد نیستند وگرنه اونها هم خارج می شدند.
    حکومت بلایی سر سرمایه مردم آورد که تا سر قدرت هستند از یاد مردم نمی ره

Comments are closed.